• płyta wielkoformatowa Laminam1. Wielkoformatywa płyta Laminam
  • piec hybrydowy4. Piec hybrydowy do spiekania Laminam
  • Bez tytułu8. Twardość spieku
  • phoca_thumb_l_oxide_nero13. Elewacja ze spieku
  • phoca_thumb_l_tredi zinco_0214. Blaty ze spieków
  • gwarancja 25 lat17. Gwarancja 25 lat na Elewacje z Laminam
  • klejenie laminam18. Montaż spieków na istniejące płytki
  • drzwi ze spieku kwarcowego25. Drzwi oklejone spiekiem kwarcowym
  • detertwins_227. Cozienne utrzymanie czystości Laminam
  • Twins TW28. Impregnat do spieków kwarcowych

PYTANIA I PORADY

Tutaj przedstawiamy najczęściej zadawane pytania  naszych klientów oraz udzielamy porad  

 wynikających z naszego wieloletniego doświadczenia w cięciu spieków, szlifowaniu spieków, wierceniu otworów w spiekach, montażu spieków, transporcie spieków kwarcowych Laminam.

 

 

1. Co to jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy jest wielkoformatową płytą kwarcową o bardzo dużej wytrzymałości.

 

2. W jakich formatach występują spieki kwarcowe?

Płyty występują w formacie L 300x100cm i XL 324x162cm, z których można wycinać inne dowolne wymiary ale zawsze dążymy do montażu dużych płyt.

 

3. Z jakich surowców składa się spiek?

Spieki kwarcowe Laminam wytworzone są z naturalnych materiałów, takich jak: iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne.

 

4. W jaki sposób spiek jest produkowany?

Odpowiednio zmielone i zmieszane komponenty tworzą granulat, który zostaje sprasowany pod naciskiem 8000 ton na 1 m, a następnie na skutek zastosowania innowacyjnej technologii – spiekania w piecu hybrydowym, wypalony w temperaturze 1220 stopni.

 

5. Czy spiek jest ekologiczny?

Materiał jest w 100% ekologiczny, nie posiada żadnych dodatków żywic ani innych komponentów sztucznych. Spiek kwarcowy może być mielony i ponownie użyty. Kolory spieków uzyskuje się poprzez odpowiednią kompozycję minerałów.

6. Czym się różni spiek kwarcowy firmy Laminam od podobnych produktów?

Podstawową różnica jest jakość produktu wynikająca z zastosowanej technologii spiekania w piecu hybrydowym. Poprzez wykorzystywanie pieca elektrycznego temperatura spiekania jest stabilna i całkowicie kontrolowana, co nie wywołuje nieprzewidzianych naprężeń. Wiele tego typu produktów jest spiekane piecami gazowymi, co niestety ma ogromny wpływ na efekt końcowy i nieoczekiwane pękanie materiału podczas montażu i późniejszego użytkowania.

 

7. Jaką grubość zastosować na podłogę?

Na podłogę stosujemy spieki o minimalnej grubości 5mm. Standardowo płyty na posadzce montujemy w dużym formacie 300x100cm ale nie zawsze układ pomieszczeń i warunki technologiczne na to pozwalają.

 

8. Jak twardy jest spiek Laminam?

Twardość spieku w skali Mohsa to 6,7 co plasuje produkt ponad wszystkimi materiałami okładzinowymi takimi jak ceramika, terakota, marmur, granit, kwarcyt.

 

9. Jak duże formaty można zamontować?

Możemy zamontować praktycznie każdy format spieku ( max 3m/1m), należy jedynie spełnić określone warunki brzegowe dla podłoży takie jak równość, zachowanie dylatacji i zastosowanie dedykowanych do spieków materiałów montażowych. Jednym z lepszych materiałów pomocniczych są produkty duńskiej firmy Mira. Nasza firma zaleca stosowanie do montażu klej Mira 3130 klasy S2. Klej do montażu spieków kwarcowych jest bardzo ważną rzeczą i nie należy stosować do montażu spieków czy innych płyt wielkoformatowych tanich klejów.

 

10. Jak przygotować ściany pod montaż płyt Laminam?

Ściany pod spieki kwarcowe powinny być równe (odchyłka płaszczyznowości do 2 mm) i wypionowane co zapewni wysoką estetykę efektu końcowego.

 

11. Czy można zamówić spiek o kolorze którego nie ma w ofercie?

Firma Laminam jest w stanie wyprodukować spiek o dowolnym kolorze i fakturze,o ile jest on w możliwościach technologicznych firmy. Należy jedynie skonsultować minimalną ilość produkcyjną.

 

12. Ile kleju jest potrzebne na 1m2 spieku kwarcowego?

Średnie zużycie kleju to 5 kg/m2.

 

13. Czy spieki nadają się na elewacje?

Materiał ten jest dedykowany na elewacje ze względu na swoje własności, jedynie należny dobrać odpowiedni system montażowy. Firma Laminam udziela 25 lat gwarancji na materiał zastosowany do elewacji montowanych przez autoryzowanych wykonawców.

 

14. Czy można wykonać blat kuchenny ze spieku?

Stosując odpowiednią grubość, technologie produkcyjną i montażową można wykonać blat kuchenny ze spieku kwarcowego. Aktualnie blaty kuchenne ze spieku kwarcowego mają grubość 12mm, są to spieki z kolekcji XL 12+mm.

 

15. Czy spiek kwarcowy jest odporny na temperaturę?

Z racji technologii produkcji i wypalania w temperaturze 1220 stopni spiek jest odporny do tej temperatury więc możemy stawiać gorące garnki na blacie kuchennym wykonanym z tego materiału.

 

16. Jaką minimalną ilości spieków możemy zamówić?

Możemy zamówić min. 1 całą płytę 3m*1m , ponieważ Focus-Stones jest firmą produkcyjno-montażową wiec możemy również zamówić mały element jeśli akurat taki posiadamy.

 

17. Jaka jest gwarancja na spieki?

Na wszystkie elementy wykonane i zamontowane udzielamy 3 lata gwarancji.

18. Czy można zamontować spieki kwarcowe na istniejące płytki?

Tak, należy sprawdzić przyczepność istniejącej powierzchni i zmatowić istniejące płytki, posiadamy maszyny do takiej operacji.

 

19. Czy można wycinać otwory w spiekach?

Tak, do tej operacji dedykowane są odpowiednie narzynki. Nie można wycinać otworów tarczą „na sucho” gdyż możemy wytworzyć naprężenia, które spowodują pękniecie spieku.

 

20. Jak transportować spieki kwarcowe.

Do transportu materiału przeznaczone są zaprojektowane przez producenta skrzynie, spieki przewozimy poziomo.

21. Dlaczego spieki posiadają siatkę?

Siatka pełni rolę zbrojenia i minimalizuje uszkodzenia związane z transportem, przenoszeniem i montażem.

 

22. Jak ciąć spieki kwarcowe?

3mm spieki tniemy nożykiem do szkła , większe grubości tniemy maszynami kamieniarskimi. Zapewniamy pełny serwis związany z produkcja materiału Laminam.

 

25. Czy można okleić drzwi spiekami?

Tak,stosujemy do tego celu odpowiednio elastyczny klej.

 

26. Jak zrobić elewacje ze spieku?

Do wykonania elewacji ze spieków kwarcowych dobieramy odpowiedni system montażowy. Mamy kilka systemów elewacyjnych: na niskich wysokościach możemy kleić spieki do styropianu, na wyższych stosujemy podkonstrukcje aluminiowe z dociepleniem z wełny mineralnej.

 

27. Jak utrzymać spiek w czystości?

Generalnie spieki bardzo łatwo utrzymać w czystości. Do codziennego utrzymania w czystości stosujemy neutralne preparaty firmy Lantania – Detertwins, do mocniejszych zabrudzeń stosujemy preparat Lantania – PAL 4.

 

28. Czy spiek należy impregnować?

Spieki mają bardzo niska nasiąkliwość, jednakże zalecamy impregnację impregnatem Twins TW firmy Lantania. Bezwzględnie zalecamy impregnacje spieków szlifowanych i polerowanych.

 

29. Jak wykonać blat ze spieku kwarcowego?

Blaty kuchenne mają grubość 12+mm są o cienkie blaty kuchenne lub łazienkowe, jeżeli chcemy uzyskać gruby blat kuchenny ze spieku najlepszym rozwiązanie jest zastosowanie podkonstrukcji aluminiowej – polecamy SYSTEM 32. o grubości ścianki 32mm co z grubością spieku kwarcowego daje około 44-45mm.

 

30. Jak wnosić spieki po schodach?

Ze względu na duże gabaryty i małą grubość musimy zwrócić szczególną uwagę na noszenie spieków. Do noszenia spieków stosujemy aluminiową ramę z przyssawkami.

 

31. Czy można wykonać schody że spieków Laminam?

Można wykonać schody ze spieków kwarcowych, szczególnie należy zadbać o wyrównanie podłoża pod okładziną.

 

32. Czy można połączyć spieki tak by wyglądały jak „bloczek”?

Laminam jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi można wykonać łączenia pod katem 45 stopni elementów, które dają efekt bloczków.

 

32. Czy spiek można montować na ogrzewanie podłogowe?

Tak, Spiek jest bardzo trwałą okładziną. Zwracamy szczególną uwagę na podłoże i materiały stosowane pod spiekiem. Przy ogrzewaniu podłogowym musimy zastosować klej bardzo elastyczny klasy S2.

 

33. Jaki klej użyć do montażu spieku?

Nasz firma zaleca systemy klejowe Mira. Do klejenia spieków polecamy dwa produkty firmy Mira: klej 3130 i klej Z-Fix.

 

34. Jaką szerokość fugi zastosować dla spieków kwarcowych?

Szerokość fugi zależy od miejsca aplikacji, wewnątrz stosujemy od 2-4mm, na zewnątrz od 5mm.

 

35. Czy możemy szlifować i polerować krawędzie spieków?

Spieki ze względu na swoją twardość obrabiamy narzędziami kamieniarskimi, możemy polerować, szlifować, kleić na 45 stopni.

 

36. Czy w łazience stosować hydroizolacje pod spiekiem?

Spieki, marmury, płytki ceramiczne traktujemy jako okładziny i zawsze należy zrobić hydroizolacje.Zalecamy Mira 4650.